Winny Kazimierz 2016. Goście specjalni


Agnieszka Kręglicka

Restauratorka, rolniczka, znawczyni kuchni i autorka fantastycznych esejów kulinarnych publikowanych przez lata w "Wysokich Obcasach", dodatku do "Gazety Wyborczej". Już samo czytanie tych małych arcydzieł powodowało nagły wzrost apetytu, a wykonanie - zwykle banalnie proste - opisanych przysmaków niejednego kuchennego nieudacznika wykreowało na mistrza gotowania.


Ola i Piotr Stanisławscy

Dziennikarze, ale przede wszystkim blogerzy piszący o nauce. Od czterech lat tworzą wspólnie Crazy Naukę, blog i fanpage, które odwiedza co miesiąc 300 000 osób. Opowiadają tam o nauce tak, by chciało się czytać i dało się zrozumieć. Co sobotę pojawiają się też w radiu TOK FM, prowadząc audycję Homo Science. Na wino patrzą nie tylko z punktu widzenia chemii i biologii, choć uważają, że takie spojrzenie dodaje smaku temu trunkowi.


Manuela Gretkowska

Pisarka, autorka powieści, opowiadań, scenariuszy filmowych i felietonów. Studiowała filozofię w Krakowie i antropologię średniowiecza w Paryżu. "Jeśli pisarz brzydko kłamie, rozczarowani czytelnicy mogą go ukarać, nie czytając i nie kupując jego książek. Polityk ciskający wyborcze iluzje, łgający podczas kadencji jest oszustem. Czy równie bezkarnym co artysta? Tu nie chodzi o rymy i metafory, ale o decyzje, którym będziemy się musieli podporządkować. Po wyborach nie mamy już żadnego wyboru. Ani żadnej kary" - napisała w felietonie dla magazynu "Sukces" w 2006 roku. Czytelnicy nie mieli szansy przeczytać tych słów, chociaż zostały wydrukowane. Nim "Sukces" trafił do dystrybucji, decyzją właściciela wydawnictwa w całym nakładzie (90 tysięcy egzemplarzy) stronę z felietonem "szybko i sprawnie" wycięto nożykiem. Mija właśnie dziesiąta rocznica tego wydarzenia, po którym Manuela Gretkowska założyła Partię Kobiet. Jest dzisiaj jej honorową przewodnicząca.


Cezary Łazarewicz

Dziennikarz, a wcześniej marynarz i działacz opozycji demokratycznej w Darłowie, skąd pochodzi. Autor niezliczonych reportaży i kilku książek. Ostatnio wydał "Żeby nie było śladów", opowieść o śledztwie w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka, maturzysty bestialsko zakatowanego w warszawskim komisariacie milicji w maju 1983 roku. Przede wszystkim jest to historia o bezprawiu, o bezkarności i bezczelności funkcjonariuszy PRL, poczynając od ministrów i dygnitarzy partyjnych, a kończąc na szeregowych esbekach i milicjantach. Z Cezarym będzie można porozmawiać o tej i innych książkach, o pracy reportera, no i o polskim winie, którego w wolnych chwilach jest koneserem. Dopisane po roku: Cezary Łazarewicz dostał w 2017 r. nagrodę NIKE za "Żeby nie było śladów". Jury doceniło geniusz Autora.


Lech Majewski

Profesor Lech Majewski specjalizuje się w grafice wydawniczej i reklamowej, ale najdłużej jest związany z formą plakatu. Jeden z nich przygotowany na XVI Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w 1989 r. znalazł się wśród setki najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych, powstałych w latach 1945-1990. Lech Majewski przypomina, że nawet jeśli „plakat nie zmienia świata, trzeba pamiętać o jednej rzeczy – jest znakomitym zapisem miejsca, czasów i wydarzenia”. Jego plakaty (w latach 70. – malarskie, potem zredukowane do czarno-białej grafiki, ostatnio zaś bliskie współczesnej „estetyce ulicy”) prezentowane są na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Projektuje książki w Polsce i w Niemczech. Wiele z nich zdobywa tytuły najpiękniejszych wydawnictw roku. Wykonał serię ilustracji dla „TESMagazine” (dodatek Timesa, Londyn). Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrealizował u prof. Henryka Tomaszewskiego. Ma własne studio graficzne, prowadzi zajęcia na wydziale grafiki warszawskiej ASP, a także na wielu uczelniach na świecie. Jest również prezydentem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Doctor Honoris Causa Uniwersytetu J.E. Purkyne w Usti nad Łabą w Czechach i laureat Nagrody im. Sutnara Uniwersytetu Bohemia w Pilznie w Czechach.


Kazimiera Szczuka

Krytyczka i historyczka literatury, członkini Zespołu Gender i Literatura IBL PAN, uczy na podyplomowych Gender Studies IBL PAN i w Szkolnym Ośrodku Socjoterapii. Autorka książek, m.in. "Kopciuszek, Frankenstein i inne. Feminizm wobec mitu" i "Transe, traumy i trangresje", wywiad rzeka z Marią Janion. Współautorka m.in. "Encyklopedii Gender". Prowadziła programy o książkach w TVP i TVN24, rubryki recenzji w "Wysokich Obcasach", "Domu i wnętrzu", "Lavie". Pisuje do Krytyki Politycznej, publikuje w pracach zbiorowych, ostatnio - "Rok 1963. Narodziny nowoczesności". Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, Kongresu Kobiet, Polskiego Towarzystwa Genderowego im. Marii Skłodowskiej-Curie i Mikołaja Kopernika oraz stowarzyszenia Inicjatywa Polska. Mieszka w Warszawie, ma cztery koty. Gotuje wegetariańsko. Ćwiczy jogę.


Wojciech Bońkowski

Degustuje i krytykuje wina od 1998, gdy dostał w prezencie butelkę dobrego bordeaux. Przemierzył wzdłuż i wszerz winnice Europy i kilka spoza. Spróbował jednego dnia 289 win portugalskich i przeżył. Teraz trochę zwolnił tempo. Preferuje Włochy, Francję, riesling, tokaj, porto, Grecję, Chorwację – niekoniecznie w tej kolejności. Od 1999 roku namawia innych do (inteligentnego) picia. Debiutował w "City Magazine". Wraz z Markiem Bieńczykiem autor bestsellerowego przewodnika "Wina Europy". Założyciel i długoletni zastępca redaktora naczelnego "Magazynu Wino" (2002–10). W 2012 założył czołowy polski portal winiarski – Winicjatywa (60 tysięcy czytelników miesięcznie) recenzujący wina z marketów i sklepów specjalistycznych, prowadzący Szkołę Wina i imprezy winiarskie. Korespondent włoski najlepszego portalu o winie na świecie (2011, 2013) www.timatkin.com, Wine Business International, Decanter.com, juror czołowych konkursów winiarskich (Decanter World Wine Awards, International Wine Challenge).


Jan Wróbel

Dziennikarz, publicysta, współprowadzący wraz z Romanem Kurkiewiczem w TVN24 program "Dwie prawdy", który pokazuje, że można ze sobą rozmawiać niezależnie od poglądów. Choć czasami widz może odnieść wrażenie, że to jest naprawdę bardzo trudne. Jan Wróbel jest też nauczycielem historii i autorem podręczników oraz książki "Jak przetrwać w szkole i nie zwariować". Internet się nie wypowiada na temat jego stosunku do wina, nawet polskiego. To dobrze, będzie można zapytać osobiście.


Marek Bieńczyk

"Gdy zacząłem pisać o winie, poczułem absolutną swobodę, wolność, jakiej nie da się odczuć nigdy, pisząc o literaturze" - powiedział kiedyś Marek Bieńczyk. I to jest wielka pochwała wolności, bo przecież wiadomo, że nikt tak nie pisze o winie jak on. Jego winiarskie felietony to czysta poezja pełna smaków, zapachów i przygód. Poza tym jest pisarzem, laureatem Nike za "Książkę twarzy" w 2012 roku, tłumaczem Kundery, Ciorana i Barthesa, historykiem literatury. Ulubiona książka z dzieciństwa - "Winnetou".