Winny Kazimierz
Sezon 2018


20 lipca 2018, godzina 18.00, Pensjonat Kazimierski


Przybył. Na skrzydłach uchodzącej hen, za Wisłę, burzy do Pensjonatu Kazimierskiego dotarł Winny Kazimierz'18. To był pierwszy punkt tegorocznego programu:

Spotkanie
z winnicą
Skarpa Dobrska

W komitecie powitalnym trzy butelki (w kolejności serwowania):

 • Anemone 2016 - wino białe wytrawne o pistacjowych refleksach zrobione z winogron ze szczepu johanniter. W bukiecie wyczuwalna jest przewaga jabłka, banana, brzoskwini oraz białej porzeczki. Na finiszu lekko wyczuwalne orzechowe aromaty.
 • Hedera 2016 - wino czerwone wytrawne zrobione z winogron ze szczepu regent o intensywnej barwie i fioletowych refleksach. W bukiecie przewaga suszonych owoców, czarnej porzeczki oraz wiśni.
 • Adonis 2016 - wino czerwone wytrawne zrobione z winogron ze szczepu zweigelt o lekkiej, przezroczystej barwie i fioletowych refleksach. W bukiecie przewaga czarnej porzeczki, wiśni oraz nuta cytryny. Na finiszu wyczuwalna śliwka.

Za stołem prezydialnym zasiadł tak zwany czynnik ludzki: Leopold (ten puszczający bańki mydlane), Lech (śpiewający "Love Me Tender"), a w środku sam Dobry NEMO (czytany wspak) Winnicy Skarpa Dobrska

Dziękujemy za spotkanie gościom i gospodarzom. Dla spóźnialskich ważna informacja: wina ze Skarpy Dobrskiej są w stałej ofercie Pensjonatu Kazimierskiego. Zapraszamy!

Temat
Jak zrobić wino w Polsce

 • Siedlisko jak klimat

  Co daje winu klimat, a co siedlisko (terroire)

 • Odmianowy poker

  Preferencje odmianowe, vitis vinifera versus hybrydy

 • Złota żyła czy raj utracjusza

  Opłacalność produkcji wina w Polsce

 • Prawie prawo winiarskie

  Lapsusy polskich regulacji winiarskich

 • Wszystkie kolory bieli

  Style wina białego z Małopolskiego Przełomu Wisły

Po spotkaniu można zakupić wina ze Skarpy Dobrskiej i porozmawiać o ich dostępności, o prognozach na nadchodzące winobranie czy o najlepszych skojarzeniach z jedzeniem.

Winnica
Skarpa Dobrska

Właściciele są rodziną świrów-perfekcjonistów, nieustannie dążących do winiarskiego ideału. Winnica Skarpa Dobrska to dość spontaniczny, oddalony o niemal 180 km od ich miejsca zamieszkania projekt, który aktualnie pochłania większość ich wolnego czasu. Podstawą prowadzenia winnicy i winiarni jest dla nich kontakt z człowiekiem - wszak "wino trzeba opowiedzieć".

Sylwia Herbsztajn (na zdjęciu) i Leopold Będkowski opowiedzą o winach:

 • Anemone 2016 - białe wytrawne, johanniter,
 • Hedera 2016 - czerwone wytrawne, regent,
 • Adonis 2016 - czerwone wytrawne, zweigelt.

Spotkanie prowadzi
Lech Mill

Architekt z zawodu, winiarz z zamiłowania (Dom Bliskowice). Pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Win Polskich BIAŁE CZERWONE. Brat-łata polskiego winiarstwa, ojciec i najlepszy kumpel Winnego Kazimierza.

Gospodarz
Pensjonat Kazimierski

Gastronomiczna brama do Kazimierza. Klimatyczne miejsce, otwarte na inicjatywy winiarskie. Weteran udanych spotkań z Winnym Kazimierzem w 2016 roku.

Adres: ul Tyszkiewicza 38, Kazimierz Dolny

Telefon: 81 881 08 22


Wakacyjnym imprezom kibicują: