Winnica Płochockich

Kontakt

Barbara i Marcin Płochoccy

email: basia@winnicaplochockich.pl

***

adres: Daromin 2, 27-612 Wilczyce


Płochockich

Winnica Płochockich położona jest na wyżynie, w malowniczej dolinie rzeki Opatówki, we wsi Daromin, gmina Wilczyce. Jadąc z Sandomierza kierujemy się drogą nr 79 w kierunku Warszawy, następnie skręcamy na Wilczyce. Okolica obfituje w przepiękne wąwozy lessowe, tak charakterystyczne dla tego terenu, a widok rozległej winnicy świetnie się w ten krajobraz wpisuje.
Barbara i Marcin Płochoccy swoją winiarską przygodę życia rozpoczęli w 2002 r. od założenia pierwszej winnicy w Gliniku Polskim koło Jasła. Trzy lata później kupili gospodarstwo rolne w Darominie w powiecie sandomierskim i winoroślą obsadzili 2,5 ha. Obecnie winnica zajmuje 4,5 ha, jest pierwszą w tej okolicy tak dużą winnicą. W 2009 roku jako jedna z pierwszych w Polsce rozpoczęła oficjalną sprzedaż wina.
Winnica Płochockich to przedsięwzięcie rodzinne, które zrodziło się z miłości do winnego krzewu i wina, nastawione na produkcję autorskich win, oddających w jak największym stopniu charakter szczepów i potencjał siedliska. Uprawianych jest tam około 20 odmian winorośli, po to by wyselekcjonować szczepy najlepsze dla tego siedliska, m.in. seyval blanc, rondo, regent, marechal foch, leon millot, sibera, johaniter, solaris, muskat odeski, cabernet cortis, muskaris, hibernal, zweigelt, riesling, pinot noir, traminer.
Przy winnicy Płochoccy prowadzą sprzedaż wina połączoną z degustacją oraz zwiedzaniem winnicy i piwnicy (po wcześniejszym umówieniu telefonicznym). Od 2014 przy winnicy uruchomione zostały pokoje gościnne dla turystów odwiedzających gospodarstwo. Pokoje są udostępniane od maja do września.