Winnica Jasiel

Kontakt

Elwira i Wiktor Szpakowie

email: wiktor@winnicajasiel.pl

***

adres: Jareniówka 163, 38-200 Jasło


Jasiel

Winnica Jasiel jest jedną z pierwszych winnic założonych w województwie podkarpackim i zarazem jedyną w regionie winnicą tarasową. Utworzona w 2001 roku przez Elwirę i Wiktora Szpaków początkowo obejmowała 20-arową przydomową winniczkę – dzisiaj to 2,5-hektarowy obszar, który zachwyca każdego odwiedzającego.
Winnica prowadzi enoturystykę, posiada niewielką bazę noclegową. Oferuje organizację degustacji komentowanych własnych win oraz doradztwo. Gospodarstwo prowadzi również sprzedaż sadzonek własnych i importowanych. Odmiany uprawiane w winnicy to gatunki białe: hibernal, johanniter, siegerrebe, aurora, ortega, solaris, muskat; czerwone: rondo, regent, cabernet dorsa, cabernet cortis.
Od 2013 roku winnica prowadzi sprzedaż jakościowych win gronowych. Większość to wina wytrawne, powstają tu zarówno wina jedno- jak i wieloszczepowe (z franc. cuvée). Można je kupić na miejscu lub przez internet (wybrane sklepy) oraz w renomowanych restauracjach i winiarniach w całym kraju.
Nazwy win nawiązują do łacińskich określeń roślin. Inspiracja ta nie jest bezzasadna – cechy konkretnych win można odnaleźć w ich botanicznych odpowiednikach. „Robinia" to nazwa gatunkowa akacji, a w nosie tego wina odnajdziemy kwiat akacji. „Rubus” oznacza jeżynę - w winie pojawiają się aromaty jeżyny. „Orchis” to storczyk, kwiat - podobnie jak to wino - delikatny i subtelny.